Recenzje

Głosy, wypowiedzi, opinie

Echa Salonu z Paryża i Londynu

Wspomnienia, a zarazem sprawozdania z działalności artystycznej Salonu niezmiennie już drugi rok pojawiają się na łamach torontońskiej “Gazety”. Przed dwoma tygodniami ukazał się obszerny materiał opisujący polskie tournee Salonu w czerwcu 2017 roku. Grałyśmy wówczas w Gdyni, Kostancinie i Krakowie. Sierpień spędzany w Toronto też zmuszał nas do pracy nad scenariuszem i koncepcją wieloosobowego przedstawienia pt. “Gorące Fajerwerki”, którego premiera planowana jest na 16 grudnia br. Tym spektaklem Salon zamknie wielki jubileusz 150 -lecia Kanady.

Więcej...

"Opowieści Poli Negri" – spektakl Teatru Polskiego w Toronto

Sztuka o Poli Negri, hollywoodzkiej gwieździe filmowej, ikonie popkultury pierwszych dekad XX wieku, zostanie wystawiona w Muzeum Emigracji w Gdyni 8 czerwca o godz. 19.00. W rolę słynnej Polki-emigrantki wcieli się Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji to zapowiedź wystawy o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.

Więcej...

"Promieniowanie” w MPA

Spektakl poświęcony życiu i karierze Marii Skłodowskiej-Curie stał się okazją do przemyśleń nad „sensem badań, sensem życia i sensem śmierci”, a także do osobistego spotkania z prof. Wacławem Szybalskim, któremu dane było poznać osobiście polską noblistkę.

Chicagowską premierą sztuki Kazimierza Brauna „Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” uczczono przypadającą w tym roku 150 rocznicę urodzin noblistki. Spektakl odbył się 19 maja w Muzeum Polskim w Ameryce.
Więcej...

Wypowiedź profesora Churcha

Wypowiedź profesora Churcha po naszym spektaklu - "Dobry wieczór Monsieur Chopin" w Miami, na Florida International University, 10 listopada, 2016 r.

Więcej...

Krótki reportaż z wizyty w Polsce Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej

W ramach Nocy Teatrów 24 lipca w Krakowie, w Dworku Białoprądnickim odbył się spektakl „Nie bój sie kochać", a po nim nastąpiła prezentacja książki-albumu – „Teatr bez granic” – kroniki 25-letniej działalności teatru. Sala była wypełniona po brzegi, a przedstawienie, jak również książka były przyjęte entuzjastycznie.

W Warszawie, 26 lipca w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego odbyła się promocja książki „Teatr bez granic”. Sala dosłownie pękała w szwach, przybyło wiele znanych osobistości, m.in.: Prof. Andrzej Kułakowski, Kira Gałczyńska, Wiesława Mazurkiewicz, Alicja Pawlicka, Stefan Szlachtycz, Krzysztof Stelmaszyk oraz przedstawiciele Senatu, Fundacji Oświata Polska i byli konsulowie w Toronto. Książka wzbudziła wielkie zainteresowanie, zdobywała liczne komplementy za jakość wydania i opracowania.

Aktorki udzieliły wywiadów do radia i telewizji:
Więcej...

Pola Negri w Londynie

Jeśli aktorka gra aktorkę, to w przedstawieniu, w jednej osobie, występują dwie aktorki. Agata Pilitowska za wykonanie na scenie POSK-u "Opowieści Poli Negri" otrzymała tyle owacji i kwiatów, jak co najmniej trzy aktorki.

Więcej...

Spod Torunia do Hollywood

Wszyscy myślą, że to cykl, a, jak opowiedział nam Kazimierz Braun w wywiadzie udzielonym Gazecie" w listopadzie, sztuki o wielkich Polkach-emigrantkach, których to sztuk jest już dzisiaj kilka, nie były zamierzone jako cykl.

Więcej...